Oto oddaję w ręce melomanów nagranie dzieł wszystkich Fryderyka Chopina, geniusza, którego utwory uczyniły go najbardziej rozpoznawalnym Polakiem na świecie. Jego muzyka towarzyszyła mi prawie od urodzenia, a przynajmniej od transmisji radiowych Konkursu Chopinowskiego z 1965 r. Sam Chopin był obecny w mojej rodzinie od początku XIX w. – jego rodzina i on sam przyjaźnili się z rodziną mojego prapradziada, malarza Antoniego Kolberga, autora ostatniego, namalowanego w 1848 r.
w Paryżu, portretu kompozytora.
Zakładając wydawnictwo Acte Préalable początkowo chciałem poświecić się tylko zapomnianej muzyce polskiej. Z czasem, spotykając odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie, moje założenia uległy ewolucji. Dlatego też postanowiłem wpisać do dokonań Acte Préalable kompletne nagranie dzieł Chopina.
W lutym 2005 r. gościłem przyjaciela, Arkadiusza Jędrasika. Moja rodzina wyjechała na narty i przez kilka dni byliśmy sami. Dużo wolnego czasu powoduje, że ludziom przychodzą nietuzinkowe pomysły do głowy. Mnie akurat zamarzyło się nagranie wszystkich dzieł Chopina z okazji zbliżającej się 200. rocznicy jego urodzin, i to z jednym polskim artystą, gdyż żaden Polak tego jeszcze nie dokonał. Bez wahania mój wybór padł na jedyną w swoim rodzaju, wybitną pianistkę, z którą nagrałem już wiele znakomitych płyt, Joannę Ławrynowicz. Natychmiast wprosiłem się do niej na spotkanie, pojechaliśmy i z grobowymi minami wkroczyliśmy anonsując poważny problem do przedyskutowania. Jej przerażona na wstępie twarz rozpromieniła się, gdy przedstawiłem jej propozycję skazującą ją na „ciężkie roboty”. Ani chwili nie wahała się, by zaakceptować mój pomysł. I tak w kwietniu 2005 r. ruszyło nagrywanie dzieł wszystkich Chopina.
Niestety, do realizacji tego przedsięwzięcia zatrudniłem osoby, które z czasem okazały się nieodpowiedzialne. Dlatego nie udało się zdążyć z realizacją tego przedsięwzięcia przed 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Wszystkie dzieła, poza pieśniami i koncertami, nagraliśmy do wiosny 2010 r., utwory z orkiestrą zakończyliśmy w roku 2011, a pieśni dopiero w październiku 2019 r.
Muszę z dumą zauważyć, że zrealizowałem wszystkie nagrania we własnym zakresie. Wprawdzie zwróciłem się o pomoc do instytucji prywatnych i państwowych, takich jak Ministerstwo Kultury, czy też specjalnie powołanego przez państwo do promocji dzieł Fryderyka Chopina Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ale wszystkie moje prośby zostały zignorowane, nie raczono nawet odpowiedzieć.
W realizacji nagrań orkiestrowych ogromnej pomocy udzielił dyrygent, Czesław Grabowski, za co pragnę mu w tym miejscu podziękować. Dzięki jego zaangażowaniu nagraliśmy dzieła orkiestrowe w Mińsku. Tak to Białoruś okazała się bardziej przyjazna naszemu projektowi niż ojczyzna Chopina.
Ponieważ 200. rocznica urodzin Chopina już minęła, postanowiłem wydać jego dzieła wszystkie 1 marca 2020 r.
Pragnę w tym miejscu podziękować panu Antoniemu Grudzińskiemu, który pozwolił wykorzystać fragmenty swojej książki Fryderyk Chopin. Przewodnik po życiu i twórczości w książeczkach naszych płyt.
Jestem ogromnie wdzięczny Joannie Ławrynowicz, bez której ogromnego talentu i poświęcenia przy nagraniu i opracowywaniu całe to przedsięwzięcie nie zostałoby zrealizowane.
Dziękuję wszystkim artystom, którzy wsparli swoim talentem Joannę Ławrynowicz w dziełach wokalnych, kameralnych i symfonicznych.
Pragnę również podziękować Arkadiuszowi Jędrasikowi za ciągłe wsparcie przy tym przedsięwzięciu, a także przy wszystkich innych moich inicjatywach wydawniczych.
Na koniec muszę podziękować mojej ukochanej Magdalenie Wolińskiej, bez której bezustannego wsparcia całe moje przedsięwzięcie o nazwie Acte Préalable nie miałoby miejsca.
Jan A. Jarnicki